Formalne wymagania przedstawione poniżej obowiązują we wszystkich parafiach archidiecezji wrocławskiej. Jednakże ze względu na specyfikę każdej parafii oraz indywidualne sytuacje, należy je zweryfikować podczas rozmowy w kancelarii parafialnej.
- Narzeczeni najpóźniej 3 miesiące przed planowanym terminem zawarcia ślubu powinni zgłosić się do księdza Proboszcza w godzinach urzędowania kancelarii.
- Ponieważ spisanie protokołu trwa ok. 45 min., to na spotkaniu w kancelarii parafialnej narzeczeni zazwyczaj otrzymują ogólne informacje i ustala się indywidualny termin pierwszej rozmowy duszpasterskiej, na którą należy przynieść poniższe dokumenty:
- aktualne świadectwo chrztu (ważne jest tylko 3 miesiące przed ślubem),
- kserokopia obrazka z okazji przystąpienia do pierwszej Komunii Świętej (wystarczy dokładna data tego wydarzenia),
- świadectwo bierzmowania (wystarczy adnotacja na świadectwie chrztu) – jeśli sakrament bierzmowania był udzielany w innej parafii niż chrzest trzeba przynieść osobne świadectwo,
- ostatnie świadectwo z nauki religii (jeśli religia była w szkole – to należy dostarczyć kserokopię świadectwa szkolnego),
- dowód osobisty,
- formularze z Urzędu Stanu Cywilnego,
- zaświadczenie ukończenia katechezy przedmałżeńskiej,
- świadectwo moralności i dane świadków ślubu – podczas kolejnego spotkania ksiądz wpisuje do protokołu: imię, nazwisko, wiek i pełny adres zamieszkania (z kodem pocztowym) świadków ślubu – proszę mieć te dane ze sobą.
- Po pierwszym spotkaniu w kancelarii narzeczeni otrzymają pismo do parafii tego nupturienta, który nie pochodzi z parafii udzielania ślubu. W piśmie skierowana jest prośba do księdza Proboszcza o wygłoszenie zapowiedzi (dlatego trzeba wiedzieć, pod jakim wezwaniem jest ta parafia i jaki jest jej adres).
- Po upływie 3 niedziel, pismo to z potwierdzeniem, że nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa katolickiego, należy przywieźć z powrotem do kancelarii.
- Na zakończenie pierwszego spotkania ustala się termin drugiej rozmowy duszpasterskiej, podczas której wypełnia się drugą część protokołu przedślubnego.
- Podpisane świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej należy przynieść do kancelarii i dołączyć do złożonych dokumentów (ostatecznie, po uzgodnieniu z księdzem – mogą je przynieść do zakrystii przed Mszą Świętą – świadkowie ślubu).
- Warto pamiętać, by przed ślubem uzgodnić wszelkie sprawy z osobami odpowiedzialnymi za porządek w kościele oraz śpiew. Przy tej okazji warto docenić ich pracę w przygotowaniu kościoła i samej liturgii, podczas której odbędą się zaślubiny. O wdzięczności i ofierze za posługę kapłana tym bardziej nie zapominajmy.
- Kilka minut przed ślubem w zakrystii zgłaszają się świadkowie:
- ze swoimi dowodami osobistymi,
- ze świadectwami moralności od swoich księży Proboszczów (jeśli nie mogli dostarczyć ich wcześniej),
- z obrączkami Państwa Młodych i kartkami ze spowiedzi – własnej i Państwa Młodych (najczęściej na odwrocie świadectwa ukończenia katechezy przedmałżeńskiej),
- i na koniec podpisują protokół przedślubny, po czym wracają do narzeczonych.
- Państwo Młodzi i ich świadkowie czekają na rozpoczęcie liturgii w przedsionku kościoła – ksiądz wyjdzie do nich i przyprowadzi ich w procesji do ołtarza.
Najwięcej czasu w przygotowaniu do Sakramentu małżeństwa zajmuje katecheza przedmałżeńska, który trwa około 2 miesiące. Aktualny spis planowanych terminów katechez przedmałżeńskich we Wrocławiu znajdą Państwo na poniższej stronie: https://rodziny.wroclaw.pl/katechezy-przedmalzenskie/
Warto wiedzieć, że na całość katechez przedmałżeńskich składają się następujące spotkania:
- Dziewięć katechez prowadzonych przez kapłanów i osoby świeckie będące doradcami rodzinnymi (misja kanoniczna):
- Chrześcijanin – uczeń Chrystusa.
- Powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie.
- Rozwój i zagrożenia miłości w małżeństwie.
- Odpowiedzialne rodzicielstwo.
- Normy etyczne życia małżeńskiego.
- Postawy antyrodzicielskie a naturalne planowanie rodziny.
- Dziecko – najcenniejszy dar dla małżonków.
- Sakramentalny charakter małżeństwa – zadania.
- Liturgia sakramentu małżeństwa.
- Trzy indywidualne spotkania z doradcą życia rodzinnego w poradni rodzinnej.
- Uczestnictwo w dniu skupienia dla narzeczonych.